ZOO, dobře či špatně...?

Za posledních pár let sleduji dění v česko-slovenských zoologických zahradách i těch světových více než kdy jindy a nejde si nevšimnout změny, která za poslední dvě dekády předělala zoo z výstavní instituce na tu záchrannou. Tahle myšlenka je opravdu úžasná a už bylo na čase, aby se tak stalo. Bohužel několik dní stará událost ze Zoo v Kodani (Copenhagen Zoo) v Dánsku mě přivádí na otázku, jestli je tomu opravdu tak.

 

Pokud vás informace z 9. února 2014 minula, dovolte mi nastínit situaci. Na základě doporučení Asociace evropských zoologických zahrad a akvárií (AEZA) byla doporučena zoo v Kodani eutanázie téměř dvouletého samečka žirafy síťované Mariuse, pro jeho nevhodný genetický fond pro další kříření a rozšíření linie tohoto poddruhu žirafy. Marius by zanedlouho dovršil věku dvou let, což bývá u mladých samců "puberta", která značně komplikuje jejich chov ve společenství samic s vůdčím samcem, protože by mezi otcem a synem mohlo docházet k soubojům, které nevypadají vždy tak romanticky, jak nám všem ukazují na National Geografic. V důsledku těchto dvou faktorů se zoo rozhodla zcela zdravého samce utratit pistolí na pořážku hospodářských zvířat. Nalákala jej na žitný chléb a pak jej veterinář střelil. Následně proběhla "veřejná pitva", kdy tělo žirafy bylo vyvrženo, rozporcováno na kusy před zraky dánských rodičů s dětmi a nakonec podáno velkým šelmám jako krmivo.

 

Celá tato situace vyvolala obrovský rozruch, protože to, co vedení zoo považuje za zcela normální, tak veřejnost po celém světě, zoologické zahrady po celém světě a ochránci zvířat určitě ne. Hrozivým faktem je i to, že pro záchranu žirafího samce se rozhodlo hned několik zoo, které nabídly zoo v Kodani, že Mariuse odkoupí a nechají ho žít v jejich žirafincích, kde mají takzvané "mládenecké skupiny", což jsou skupiny mladých samců, které nepodléhají reprodukčním programům. Ale Zoo Copenhagen tyto možnosti odmítla, protože členství v AEZA jí nedovoluje zvířata s nevhodným genetickým fondem prodávat. Nabídlo se dokonce i několik velmi bohatých lidí, kteří žirafího samce chtěli odkoupit, aby ho tak zachránili před smrtí. Místo toho se zoo rozhodla samce utratit, přes petici podepsanou více jak sedmi tisíci lidí, veřejně pitvat a nakonec jím nakrmit své šelmy.

 

Sám za sebe musím říct, že tuto situaci považuji za trestuhodnou a zavrženíhodnou a jako obrovský obdivovatel žiraf jsem pobouřen a zarmoucen nad likvidací tak krásného a zdravého samce.

 

Vlna nenávisti, která se zvedla po uveřejnění této informace a pranýřování vedení zoo, která už i v minulosti přiznala několik takovýchto usmrcení zvířat, vyvolala velkou otázku. Je zoo opravdu záchrannou stanicí pro bezpočet zvířecích druhů, které přišly o svoje přirozené životní prostedí vlivem působení člověka nebo je to jen další instituce na týrání a likvidování zvířat pod rouškou vzdělávacích programů??

 

Sám za sebe si současné myšlenky zoo velmi vážím, i když bych byl samozřejmě nejraději, kdyby žádné zoo být nemusely, ale bohužel realita je taková jaká je a pro spoustu druhů je tohle jediná možnost. Jsem rád, že se některým světovým zoo podařil obrovský kus práce s návratem zvířat do volné přírody (Zoo Praha, Dvůr Králové) a nebo rozmnožování kriticky ohrožených druhů. Bohužel Zoo Copenhagen tuto myšlenku dokázala pohřbít a v očích veřejnosti poškodit natolik, že to vyvolává spoustu otázek. Je zoo opravdu víc než jen cirkus?? Jsou zvířata v zoo týrána?? Jsou zoo opravdu potřeba?? Není lepší vracet zvířata do volné přírody??

 

Nejsem člověk, který by žil v iluzích a naivně věřil, že v zoologických zahradách nedochází k úmrtím každý den... bohužel zvířata jsou smrtelná a tak staré kusy, nemocná či zraněná zvířata je nutné ve většině případů usmrtit. Ale nemělo by se tak dít u zdravých mladých zvířat jakéhokoliv druhu jen proto, že jsou nevhodná pro pravidla asociací. Přesto si ale myslím, že argumentace některých lidí, že v zoo zvířata trpí v klecích je dnes už velice mylná. Samozřejmě se najdou výjimky, kdy zoo v malých chudých zemích absolutně nesplňují podmínky pro důstojný a možný život zvířat, ale takovéto "mysy hrůzy" už pomalu ale jistě mizí. Každá zoo se na základě rozpočtu snaží prostředí pro zvířata udělat so nejpodobnější jejich běžnému prostředí a stejně tak ze zoo dnes mizí klece, které vytvářely dojem zvířat ve vězení. Většinu dnes žijících druhů už bohužel nejde vrátit do jejich přirozeného prostředí a tak je pro ně zoo jedinou šancí na přežití.

 

Ředitel Zoo Praha, Miroslav Bobek mi potvrdil, že tento postup, kdy je zdravé zvíře usmrceno, není běžný a jak on tak i Zoo Dvůr Králové toto řešení shledali jako nešťastné.

 

Vyvolává to také silné reakce  na hromadné zabíjení hospodářských zvířat na jatkách, kdy se často setkávám s argumentem "a zabíjení krav a prasat ti nevadí?". Samozřejmě, že vadí a pochybuji, že se to kdy změní... ale fakta jsou taková, že lidé jedí maso a jíst ho budou. Vegetariánství by měla být vždy volba jednotlivce a já si zvolil nejíst hovězí, vepřové, skopové, telecí nebo jehněčí, protože  porážku hospodářských zvířat nechci podporovat.

 

No... tolik tedy moje velmi smutné zamyšlení na touto ohavnou situací, která nastala ve zvířata masakrujícím Dánsku a která, jak doufám, vyvolá ve světě pořádný rozruch a spoustu otázek. Každopádně si nemyslím, že je správné házet všechny zoo do jednoho pytle a chtít jejich okamžité uzavírání. Stále chci věřit, že dnešní zoologické zahrady jsou důležitými institucemi na záchranu zvířat a že jejich základním posláním je zvířata chránit a pečovat o ně!

MartinH

Dvouletý samec žirafy síťované Marius den před jeho utracením.